+420 601342006
+420 601342007

Rekonstrukce bytového jádra

Rekonstrukce bytového jádra den po dni – 02/2015

Proč rekonstruovat bytové jádro ? Zrekonstruovali jste celý byt a nakonec zůstala koupelna ? Či naopak – zrekonstruujme nejprv koupelnu a pak budeme pokračovat celým bytem ? Soused, který vás pořád vytápěl se odstěhoval ? Soused už zrekonstruoval, tak co my ? Chcete vhodně investovat ? Ať je motivace taková nebo maková, svěřte se do rukou odborníků. Když už, tak už… Koupeto

Když už jste se rozhodli pro rekonstrukci, tak čím začít ? Můžete hledat inspiraci na internetu, v odborných časopisech nebo můžete navštívit koupelnová centra. Standartní službou je nyní vytvoření grafického návrhu. Grafik vytvoří vizualizaci dle vašich představ. V současné době jsou návrhy vytvořené ve vysokém rozlišení a ve fotografické kvalitě. Viz níže.

DEN 1 – už je to tady !

Investor se rozhodl zrekonstruovat koupelnu, ale zároveň nemohl, z důvodu pracovních povinností, opustit na delší dobu byt. Nerekonstruované prostory oddělíme od staveniště (prachuvzdornost není stoprocentní). Pomocí průchozích fólií umožníme investorovi zjenodušený průchod do obytných prostor. V případě zájmu poskytujeme zapůjčení chemického WC. Též výtah zabezpečíme proti poškození.

DEN 1  – Po odpojení elektřiny a vody domontujeme původní zařizovací předměty a odstraníme keramický obklad a dlažbu. Demontujeme též elektrické rozvody a vodovodní a odpadní potrubí. U původnícu umakartových jader, které většinou nebyly obloženy, odstaníme celou konstrukci včetně laminátového stropu a dřevěné podlahy.

DEN 2  – Elektroinstalace

Už v rámci grafického návrhu investor rozhodl o rozmístění zařizovacích předmětů tj. i o rozmístění vypínačů a zásuvek. I přesto, že k vybrané galerce nebyl nutný přívod elektřiny, navrhl investor přivedení kabelu do míst, kde by byl, v případě výměny galerky, potřeba. Osvětlení koupelny bylo navrženo bodové. Aby mohly být bodovky i nad sprchovým koutem, použijeme trafo, které sníží napětí na bezpečnou úroveň.

 

DEN 2 – 3  Vodoinstalace

Jelikož dělící příčka nesplňovala požadavky pro podomítkovou baterii, byla tato, oproti grafickému návrhu, přizdívkou YTONG 75 zesílena. Po instalaci baterie je veškeré vodovdní potrubí a podomítkové tělo baterie zahozeno maltou a stěna vyrovnána a připravena pro obklad. Investor se též rozhodl pro předezdívací modul závěsného záchodu, který bude následně zaklopen sádrokartonem.

DEN 2 – 3  Vyrovnání stěn a dokončení vodoinstalace

Všechny původní stěny byly vyrovnány lepidlem a podlaha srovnána betonem. Zadní stěnu jádra tvoří nosný panel, a proto bylo přívodní i odpadní potrubí vedeno povrchově a následně obezděno. Stoupačku i strop jsme zaklopili sádrokartonem. Původní centrální ventilace byla zachována, pouze byly vyměněny mřížky.

DEN 4 –  Pokládka obkladu

Sice je zde psáno 4. den, ale dlažba se většinou pokládá třetí den večer. Už v rámci grafického návrhu počítáme s revizními dvířky umístěnými pod obkladem. Tato se dělají na mírus přesností na milimetry, aby se staly „neviditelnými“

U většiny koupelen je vytvořen grafický návrh včetně tzv. kladečského plánu, který řeší, jak vertikální, tak horizontální zákonitosti pokládky.

DEN 5 –  Pokládka obkladu a usazení vaničky

Výběr vhodné barvy spárovací hmoty korunuje výsledný dojem z hotové koupelny.

DEN 6 –  Kompletace

Databáze obkladů, dlažeb, zařizovacích předmětů, dveří, nábytku, doplňků a všeho možného je velice široká. Dalo by se říci, že ať si investor vybere cokoliv a kdekoliv , tak to ve svém grafickém návrhu najde. Prosím porovnejte grafické návrhy se skutečností.

Jedním z netradičních doplňků při realizaci koupelen je tzv. bidetová sprška. která spojuje výhody klozetu a bidetu v jednom a zvyšuje tak komfort wc. Všechny hrany byly začištěny chromovými lištami s povrchovou úpravou – jsou kartáčované.

Výrobce koupelnového nábytku nenabízel vhodnou skříňku stejného designu, tak jsme, společně s investorem, zadali výrobu skříňky v požadovaných rozměrech na zakázku. Myslím, že tato skříňka dokonale zapadne do celkového vyznění praktické a funkční koupelny v moderním designu.